Hressgek - Mauks Ilona
Forrs: www.nogradnet.hu 2007.05.30. 15:48
Mauks Ilona
(Mohora, 1853-1926 Horpcs)
Mauks Ilona Mauks Ilona Mauks Mtys balassagyarmati fszolgabr lenya. 1873-ban lpett hzassgra Mikszth Klmnnal. Hzassguk frje ri sikertelensgei s slyos anyagi gondjai miatt rvidesen felbomlott. 1882-ben azonban - rgtn az els sikerek utn - jra sszehzasodtak. Msodik hzzassguk pldsan boldog volt.
Mauks Ilona az r halla utn Horpcson rta meg visszaemlkezseit. Az albbi rszlet a mlt szzadi Balassagyarmat trsasgi letrl ad rdekes kpet.
Visszaemlkezsek
Rszlet a KIHZAST-EGYLET cmû fejezetbl.
Klns egy mozgalmas sz volt ez, mi csak a vidmsgot lttuk benne, nem gondoltuk, hogy milyen horderejû lesz a mi jv letnkre. Kt politikai prt llott akkor szemben, mg pedig lesen: a Dek-prt s a balkzp. Atynk ers, hatrozott balkzpprti volt. Tisza Klmn politikjnak rajong hve. Vidki rokonaink is mind baloldaliak voltak, de ht k lehettek, mert habr a birtokaik mr meglehetsen meg voltak adssggal terhelve, mg k nem gondoltak a hivatalra. Atymnak ekkor mr erre nagy szksge volt. Pedig ha be nem lp a Dek-prtba, egsz bizonyos volt, hogy nem nevezik ki a trvnyszkhez, mely most lett llamostva.
Hiba krte t erre a msodalispn, Frideczky Lajos, a leend trvnyszki elnk, - aki neki gyermekkori bartja volt - meg a megyei nagy korifeusok, hiba knyrgtt desanynk, a mi szeldlelkû apnk ebben az egy tekintetben nem engedett. Csak azt felelte: "Nem jhetek magammal meghasonlsba, el nem hagyhatom a prtot mindhallomig."
Erre aztn termszetesen nem lehetett semmit sem mondani. Ha nem lesz trvnyszki br, az mg nem olyan nagy baj. A rokonok, akik hozznk jrtak a htfi s pnteki napokon (nha tz vendg is lt az asztalunknl) mind azt mondtk: "Ugyan, ugyan, ne bsulj. Majd megvlasztunk janur elejn a tisztjtson megyei fgysznek, hiszen mi, baloldali bizottsgi tagok, tbben vagyunk, mint a Pecsovicsok." (gy csufoltk a Dek-prtot.)
Ezek a vendgek aztn a feketekvhoz, mint csemegt, megkvntak egy-egy Mikszth-levelet, illetve jelentst az egylet elnkhez cmezve. Telve voltak ezek zamatos humorral, szikrz tletekkel, melyek azonban ritkn voltak bntk, gy hogy btran kzprdra bocsthattam. Sokszor az urak el is vittek egy-kettt magukkal, amit mg most is vgtelenl sajnlok, mert sohasem kerltek vissza. (Az els karcolatok.)
Ekzben a vrosban is hre ment a mi kedlyes dlutnjainknak, mindig tbben s tbben jelentkeztek tagoknak ebbe a mi kis "tuds trsasgunkba". Felvettnk fiatalembereket, bartniket, st a szlket is, de mindenki tartozott legalbb hrom j trft mondani. Termszetesen, hogy a fiatalembereket nagyon megvlogattuk, gy aztn amennyire szaporodtak bartaink, annyira szaporodtak ellensgeink is. A kisvrosi trsasg ktfel szakadt, az egyik volt a mienk, a msiknak kzpontja volt a mi rgi haragosunk, a Brczy-csald. Kt gynyrû leny volt a hznl, akik Mikszthnak gyermekkori jtsztrsai voltak...
Lehet kpzelni, micsoda dilemmba jutott szegny Mikszth, annl inkbb, mert ms lnyoshzhoz is kezdtk hvogatni. Sokfle zsebei telve voltak meghvkkal, ilyenformn: legyen szerencsnk egy cssze tera... j feketekvra... vacsorra. Brczyk plne meghvtk mkoskukoricra is.
- Csak hadd hivogassanak, - mondta Mikszth nevetve - n bizony nem megyek sehov, nincs kedvem az olyan haszontalan locsogs miatt az idmet vesztegetni.
Nekem ez igen jl esett, hogy az idt, amit nlunk tlt, nem tartja haszontalanul eltkozoltnak. Azonban mg mindig nem voltam benne biztos, hogy egy szp napon nem ll-e Mikszth is az ellentborhoz, mg egy eset azutn valsznûv nem tette, hogy most mr megmarad nlunk.
Ebben az idben Gyarmaton kt hetilapot szerkesztettek. A "Ngrd Lapok"-nak szerkesztje volt Harmos Gbor, aki szintn gyakori vendgnk volt, Mikszth pedig fmunkatrsa s gy gyakran megtrtnt, hogy valamely formban, nha politikai cikkekbe is belekerltek azok a megjegyzsek, amelyek nlunk mondattak el. Sokan felismertk s gy a lap a mi orgnumunknak ltszott, annyival inkbb, mert Mikszthnak egy cikksorozata is folyt a "Ngrd Lapok"-ban "Fotogrfik a vrmegybl" cmen, melyben ismers alakok szerepeltek.
Ezek a dolgok mind egybevetve a msik trsasgnl nagy irgysget keltettek. Mit tehettek egyebet, megszereztk hzirnak P... Jent, az "Ipoly" szerkesztjt. Ez a fiatalember azrt-e, hogy a trsasgnak kedvre tegyen, vagy mert ilyen volt a termszete, lapjban kikezdett Mikszthtal. No persze, hogy Mikszth visszavgott, gy hogy mindenki nevetett rajta.
gy ment ez j darabig, mg vgre is prbaj lett belle, melyet a mi nagy ijedelmnkre s bizonyos fokig lelkiismeretnk furdalsra meg is tartottak egy reggelen a balassagyarmati honvdkaszrnyban. A prbajnl, miutn az els vrre ment, egy karcolson kvl nem trtnt egyb baj. A felek ki is bkltek, de mi haragudtunk a msik trsasg rjra, k meg a mienkre. gy legalbb tudtuk, nem megy tbb Brczykhez.Visszaemlkezsek, 1922.)
(Forrs: Dr. Szab Kroly: Balassagyarmat az irodalomban cmû,
1972-ben megjelent mûve)
|