Mohora Trtnelme
forrs: www.mohora.hu 2007.05.30. 11:54
Mohora kzsg Balassagyarmattl 10 kilomterre, a Cserht hegysgben, a Feketevz patak vlgyben fekszik. Az Ipoly-trsgi õskori kultrk krben ismert a mohorai õstelep is, teht az emberisg trtnetnek legrgibb idõszakban is emberi kzssg lt a mai falu helyn. Erre utalnak az egykori Beniczky-birtokon tallt, s a Nemzeti Mzeumnak ajndkozott mohorai cserp, csont-, szn-, kõdarabok mellett a jellegzetes pattintgatott kovapengk. Bronzkori lelet is kerlt innen a Nemzeti Mzeumba: egy igen vkony bronztûcske. De talltak kelta urnkat, rmai kori pnzt Versinus csszr arckpvel. A npvndorls korban mr biztosan sûrûn lakott volt ez a trsg, s honfoglal õseink feltehetõen bolgr-szlv trzsektõl vehettk birtokba a mohorai fldeket. De van olyan nzet is a falu alaptst illetõen, hogy a honfoglal magyarokkal egytt rkezõ Volga vidki (esetleg Kazr birodalombl szrmaz) izmaelitk alaptottk.
rsos adatok legkorbban a XIII. szzad vgn emltik a teleplst (1286), majd a XIV. szzadban „egyhzashelyknt” a ppai tizedjegyzkekben fordul elõ (1332-37). Ezek a dokumentumok Muhuraknt, illetve Moharaknt nevezik meg a falut. Kizrhat, hogy a trk hdoltsg alatt ott szkelõ Mohora pastl kapta volna a nevt a kzsg, mivel 1326-ban visegrdi okirat tanskodik „Mohorai Mikls- fia” Makow mesterrõl, aki Anjou Kroly kirly aprdja volt. Zsigmond kirly az ellene lzad orszgnagyokat, birtokosokat legyõzve bõkezûen jutalmazta hveit 1405-1409 kztt. Ekkor kapott jelentõs birtokrszt Mohorn Kovri Pl ndori tlõmester, majd a Vidfi csald õsei nyertek tõle cmerlevelet s birtokokat Felsõ-Mohora terletn. Ezidõtjt Als-Mohora a Bak csald birtokban volt. a trk hbork korban Mohora tbbszr is legett, a lakossg elmeneklt. Az 1630-as vekben mint a hdoltsgi terlet kzsge hrom hz utn volt kteles adt fizetni. A trk uralom vgn, az 1686-os Buda-ostrom sorn a falu teljesen elpusztult, egyetlen hz sem maradt pen, de 10 esztendõ mlva, a szzad utols veiben mr 5 jobbgy hztartst, 22 zsellrt rtak ssze Mohorn, s tovbbi kt vtized mlva, 1715-ben mr 16 magyar s hat tt jobbgy hztartst, 22 zsellrt rtak ssze.
A XVIII. Szzad derektl a Srterek, majd az 1770-es vektõl a Gspr, Horvth, Havrothy, Majthnyi, Tatay csaldok voltak jelentõsebb birtokosok a faluban. A XIX. Szzadi fldbirtokosok kztt Beniczky Smuel udvari tancsos a ktszemlyes tbla brlja, majd leszrmazottja Beniczky Antal voltak orszgos vagy megyei politizls krben kzismertek. Beniczky Antal krl mûkdtt a hres-hrhedt mohorai-gyarmati titkos „kolompr trsasg”, „kolompria”, a-melyben az ri virtus kiprblsa mellett reformkori politizls folyik. Beniczky Lajos a vrmegye msodik alispnja lesz 1836-38 kztt.
A XIX. szzad hres „rilakjai” krbõl a Farkas Pl hza, a Mauks-kria, a Rakovszky s Tolnay-hz, a Schindler-lak, a grf Vay Gborn vrkastlyszerû udvarhza orszgos s trsgi jelentõsgû kultrtrtneti emlkekkel, klnleges mûemlki rtkeikkel vltak hress.
A Mauks-hzban, a mai patika pletben lakott Mauks Mtys fldbirtokos s fõszolgabr, akinek Mauks Ilona nevû lenyt Mikszth Klmn regnyes hzassgktsk utn felesgl vette, majd elvlt tõle, hogy kt v mlva, most mr sikeres „lnykrssel”, jabb eskvõvel (mohorai evanglikus templomban) maga mell emelje a magyar histria, a magyar nyelvû irodalom rk emlkezetbe. A Mauks-hz kertjnek kt gesztenyefja alatt – az egyik fa emlkezõ tblval megjellve ma is ll, - mûvek szlettek s elbeszlseket olvastak fel. A Mauks-hzzal szemben ll a falu kultrhza, az egykori Tolnay-kria, amelyben a modern magyar sznjtszs egyik legeredetibb egynisge, a kitûnõ sznmûvsznõ, Tolnay Klri (szletett Tolnay Rzsika) lt, gyerekeskedett. Mûemlki szempontbl taln legjelentõsebb, legltvnyosabb rtk Mohorn a hres Vay-Zichy kastly, amely a XVIII. szzad elejrõl szrmazik, de sokak szerint akkor mr az vtizedekkel korbban, a trk ltal pttetett, majd elpusztult kastlyt ptettk jj. Mindenesetre ez a kastly egyike a vidki magyar kastly-ptkezs legrdekesebb, legklnsebb pldinak. Flholdat tart, hagyma alak tornyai messzirõl gy hatnak, mintha turbnokat ltnnk. Kt saroktorony alatt a szobkban egy-egy bemlytett kõ frdõmedence van, amely szintn azt a hagyomnyt, hiedelmet erõsti, hogy egy trk fõr pttette magnak s hremhlgyeinek, ugyanakkor az is elkpzelhetõ, hogy a hagymakupolk, a trks frdõmedence kialakts pusztn a barokk korszak jellemzõ divatjaknt utnoztk az oszmn eredetû ptszeti motvumokat. Igen nagy kr, hogy a kastly udvari kapujnak ptmnyt, kertselemeit nem õriztk meg, mert ez az egyttes a kis udvari porta pletvel mg karakterisztikusabb tette a mûemlket. A kzsg rmai katolikus temploma 1903-ban plt.
A falu kulturlis rksghez, j hrhez kapcsoldik az a folklr hagyomny, npdalkincs, viseletgazdagsg, amelyet a Mohorn 1881-ben szletett Farkas Pl tanr-kltõ rktett meg a XX. szzad eleji hres Borovszky-fle megyemonogrfiban. A XIX. Szzad vgnek kapitalizld fldbirtokain lõ szegnyek, cseldek, napszmosok krben igen sok szp npballada, npdal, mese rklõdtt nemzedkrõl nemzedkre. A szzves hagyomnyt egszen a legutbbi vekig egytt polta Mohora s a kzeli Magyarnndor lakossga: a hres-nevezetes Mohora-Magyarnndori Pvakr 1992-ben kivl s ezst minõstseket szerzett az szak-magyarorszgi, gyngysi fesztivlokon a „Palc lakodalmas” sznpadi vltozatval, s ma is egytt nekelnek a kt falu asszonyai, fiataljai. A szzadfordul Mohorra egybknt a dinamikus fejlõds gretvel ksznttt: itthon s klfldn hress vlt a mohorai bor, a kzsg kõbnyja Aszdtl Balassagyarmatig ptõanyaggal ltta el a vrosptõket. Grf Vay Gborn, szletett Zichy Mria fldbirtokos gazdasgban 2275 hold fldet mûveltek. Az 1250 merini juhbl ll tenyszet, a 230-as szarvasmarha llomny a modern llattenysztsi felttelek megteremtsben ttrõ s mintaszerepet jtszott a trsgben. Mûkdtt a kõbnya mellett homokbnya is, a tglagetõ zemben vi 100.000 tglt gettek ki a „falu hasznra” elõsorban. Az 1880-as vektõl a Schindler hzban mr posta mûkdtt, a kzsget rintõ vastvonal jelentõs gazdasgi fellendlst grt a falunak, a trsgnek. Ma mr kevsb ismert vasttrtneti tny, hogy egszen a XX. szzad 30-as vig mûkdõ iparvgny kisvast kttte ssze Mohort Puszta-Kisbrrel, vagy Kisbr-pusztval, ahol kõsznbnyszat folyt.
A szzad nagy emberi ldozatot kvetelõ vilghbori Mohort is visszavetettk a korbbi dinamikus fejlõdsben. Az elsõ vilghbor hõseinek nevt emlkmû õrzi, s kegyelettel emlkeznek a msodik vilghbor ldozataira is. 1946-ban a falu fldoszt bizottsga Mikus Andrs elnkletvel 2446 holdfldterletet osztott szt 520 mohorai cseld, nincstelen fldmunks, trpebirtokos kztt. 1949-tõl a Magyarnndori llamigazdasg mohorai zemegysge, a Kossuth tsz, majd 1959 utn a Mikszth Klmn Termelõszvetkezet fldterletein megint nagyzemben mûveltk a falu 2500 holdnyi hatrt. A termelõszvetkezet viszonylagos gazdasgi sikerei nyomn sajt kzsgi vzmû, vzrendszer plt, amely ma mr a Vzgyi Igazgatsg felgyeletvel mûkdik. 1956 oktberben a sok bejr dolgoz hresztelsre, a balassagyarmati tntets hatsra mr 26-n demonstrcit szerveznek a faluban. Oktber 29-n Gazdik Mihly elnkletvel Forradalmi Bizottsg alakul. Oktber 31-n teherautn a kzsgbe rkezõ forradalmrokkal egytt a fiatalok megszlljk a kzsghzt, az iskolt, s elgetik a szovjet-orosz kiadvnyokat, prtbrossurkat. November 1-n Mszros Istvn kap megbzst helyi nemzetõrsg szervezsre.
1957 utn, az akkor 1250 lakos kzsgben llami gazdasgi zemegysg, gplloms, nvnyvdõ lloms mûkdik. A kilencvenes vekre ezer al cskken a falu llekszma: 1994-ben 958, 1996-ban 977 lakosa van a falunak, s tovbb folytatdik a lass elregeds folyamata, noha 1995-ben a faluban viszonylag magas az 1-14 ves (174 fõ) gyermek korosztly arnya.
|